Check out these $10 meals & tips for sticking to your budget while cooking at home.  Trying to save money on food shouldn’t mean sacrificing flavor, variety and nutrition!

Tips for reducing the cost of home cooked meals:

  1. Buy frozen produce instead of fresh produce

In many meals frozen fruits and veggies can be used as a substitute for fresh produce. Some examples of recipes to try with frozen produce are smoothies, stir-frys, and fajitas, and soups. You can also serve microwavable vegetables as a side for meals.

Frozen produce has the same nutritional value as fresh produce but at a fraction of the cost!

Fresh strawberries retail at $3.99 per lb

Frozen strawberries retail at $2.79 per lb

  1. Buy generic brands of certain products

I’m not saying you have to give up name brands completely to save money, but you definitely are able to buy certain generic products and get more bang for your buck! Some examples of foods to buy generic brands of are: beans, canned foods, pasta, rice, and seasonings.

Name brand (De Cecco) penne pasta retails at $1.99 per 16 oz box

Generic brand penne pasta retails at $0.99 per 16 oz box

  1. Try swapping meat proteins for vegetarian proteins

Vegetarian proteins can provide you with the same nutritional value as meat-based proteins! Some great examples of affordable vegetarian proteins to try are: tofu, beans, eggs, frozen veggie burgers, peanut butter, and lentils.

Beef burgers retail at $1.75 per burger

Morningstar black bean burgers retail at $1.14 per burger

While these prices may not seem like much, they add up! Being conscious of what you’re buying while grocery shopping and cooking at home will help you stick to your budget.

3 Easy $10 meals

Bean Quesadillas with Peppers and Onions

This bean quesadilla with bell peppers and onion is a delicious meal that will help you fit protein and vegetables into your dinner at an affordable price! For only $10 this meal will be sure to satisfy a family of four.

quesadilla

quesadilla

quesadilla

Total price: $10.00

Price per serving: $2.50

Chickpea Noodle Soup

Soups are an awesome, inexpensive meal to make in the fall and winter time! One tip for saving money while grocery shopping is by replacing meat proteins with other, more affordable vegetarian proteins, such as chickpeas! By replacing chicken with chickpeas, this spin on traditional chicken noodle soup saves you money and provides you with a great source of protein!

chickpea noodle soup

chickpea noodle soup

chickpea noodle soup

chickpea noodle soup

Total price: $7.69

Price per serving: $1.92

Easy Chicken Fried Rice

This fried rice recipes lets you incorporate chicken into your meal, while not dishing out tons of money! By incorporating frozen vegetables and loading up on eggs, the overall price is decreased to only $7.35 to feed your family of four!

fried rice

fried ricefried rice

Total price: $7.35

Price per serving: $1.83

Check out these $10 meal recipes that will be featured on the next Facebook Live episode coming up on 9/11/18 at 11am with Registered Dietitians Klara and Kaitlin!

Looking for more recipes ideas and how to meal plan for you and your family?  Reach out to us at 301-474-2499 or at admin@rbitzer.com to set up an appointment with on of our Registered Dietitians!

Contributions to this blog from Ivy Devadas, dietetic intern.